Projeler

Theodosius Limanı Arkeolojik Alanı Mimari Proje Yarışması , 2.Mansiyon
01
02
03
04
05
06
07
08

Theodosius Limanı Arkeolojik Alanı Mimari Proje Yarışması , 2.Mansiyon

Konum : İstanbul, Yenikapı

Tür         :Kamusal

Alan       :

Takım    :Recep Semizoğlu, Baran Yardımcı, Nergiz Sert, Damla İçyer, Nilay Kulluk

İstanbul surları geçmişten günümüze farklı dönem müdahaleleri ve eklentileri üzerinden ulaşa gelmiştir. Osmanlı ve Cumhuriyet dönem bozulmaları sonucu kentin surlarla olan ilişkisi zayıflamış, İstanbul’un bu tarihi yapısına olan müdahaleler daha da cüretkârlaşmıştır. Günlük yaşam içinde önemsizleşen ve farkındalığı yitirilen sur yapıları, yarışma kapsamında alanı bütünleştirici bir “rota/omurga” olarak değerlendirilmiş ve kentsel ölçekte genişletilerek “tarihsel rota” kavramı üzerinden kurgulanmış ve zenginleştirilmiştir.

Ana yaklaşımımız odak alan/etkileşim alanı dâhilindeki sur izlerine olan farkındalığı arttırmak, alanda önerilen yapısal müdahaleler ve dönüşüm süreçleri üzerinden ortaya konan sur rotası ile üst ölçekte mevcut Theodosius Surları ve Konstantin Surları ile deniz surlarının bir kentsel/tarihsel rota ile bütünleştirmektir.

Bu kentsel “rota” yaklaşımı , sur omurgası üzeriden Theodosius ve Konstantin dönemlerinden günümüze ulaşan yapıların , kentsel haritalama süreçleri ile kentlilere ve ziyaretçilere sunulması hedeflenmektedir.

Date:
Category:
Tags: